ویزای تحصیلی انگلستان

ویزای تحصیلی انگلستان ،مدارک و هزینه های مورد نیاز

ویزای تحصیلی انگلستان

دانشگاه کمبریج و دانشگاه آکسفورد به گوش همه افراد آشنا هستند و بدون شک از بهترین دانشگاه‌های جهان هستند که در کشور انگلستان قرار دارند وجود دانشگاه‌های بسیار معتبر در سطح جهانی در انگلستان سبب شده است بسیاری از دانشجویان این کشور را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب کنند. اخذ ویزای تحصیلی کشور انگلستان همانند دیگر کشورها فرآیند خود را دارد و برای گرفتن ویزای تحصیلی انگلستان شما باید مراحل خاصی را طی نمایید. در این مقاله ابتدا به‌طور مفصل در مورد تحصیل در انگلستان در مقاطع مختلف، هزینه تحصیل وزندگی در انگلستان، شرایط اخذ ویزای تحصیلی انگلستان بدون مدرک زبان، مدارک لازم برای ویزای تحصیلی انگلستان و مزایا و معایب ویزای تحصیلی انگلستان توضیح داده خواهد شد.

 

تحصیل در انگلستان

ویزای تحصیلی کشور انگلستان به دو صورت است. ویزای تحصیلی برای تحصیل در مدارس انگلستان که برای افراد زیر ۱۸ سال است و ویزای تحصیلی برای تحصیل در کالج‌ها و دانشگاه‌های این کشور که برای افراد بالای ۱۸ سال است.

انگلستان علاوه بر داشتن دانشگاه‌های معتبر در سطح جهان، دارای سیستم آموزش و پرورشی با استانداردهای بالاست که هر ساله بسیاری از والدین فرزندان خود را برای تحصیل در مدارس انگلستان آن به این کشور می‌فرستند.

ازجمله دانشگاه‌های معتبر کشور انگلستان جهت تحصیل می‌توان به دانشگاه آکسفورد، دانشگاه کمبریج، کینگز کالج لندن و … هستند.

 

در جدول زیر لیست دانشگاه‌های برتر انگلستان، وبسایت آنها و رتبه آن ها در رتبه بندی QS مشاهده می شود:

5دانشگاه آکسفوردسایت دانشگاه آکسفورد
7دانشگاه کمبریجسایت دانشگاه کمبریج
8امپریال کالج لندنسایت امپریال کالج لندن
20دانشگاه ادینزبورگسایت دانشگاه ادینزبورگ
31کینگز کالج لندنسایت کینگز کالج لندن

 

در ادامه به شرایط اخذ ویزای تحصیلی انگلستان در مقاطع مختلف می‌پردازیم.

ویزای تحصیلی انگلیس

ویزای تحصیلی انگلستان در مقطع کارشناسی

دوره‌های تحصیل در مقطع کارشناسی در انگلستان، بین ۳ الی ۴ سال هستند. برای گرفتن ویزای تحصیلی انگلستان در مقطع کارشناسی باید دوره دبیرستانتان را را پشت سر گذاشته باشید و دارای مدرک دیپلم باشید.

برای تحصیل در انگلستان در دوره لیسانس همچنین این فرد متقاضی باید دارای نمره زبان باشد. مدرک زبان مورد نیاز برای ورود به این مقطع عموماً نمره آیلتس ۶ یا نمره تافل معادل آن است. برای تحصیل در دوره کارشناسی در انگلستان آن افراد متقاضی می‌بایستی شهریه پرداخت کنند. هزینه تحصیل در دوره کارشناسی در انگلستان با توجه به رشته و دانشگاه متفاوت است.

اما به صورت میانگین بعد باید سالیانه ۱۰ تا ۱۵ هزار پوند برای تحصیل در این کشور به دانشگاه پرداخت کند. البته به این نکته توجه کنید که تحصیل در برخی دانشگاه‌های برتر انگلیس هزینه بیشتری دارند؛ به عنوان مثال برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه آکسفورد شما باید حداقل 30 هزار پوند سالیانه شهریه پرداخت کنید.

 

در جدول زیر شهریه برخی رشته‌های دانشگاه آکسفورد که برترین دانشگاه انگلیس است را مشاهده می‌کنید:

رشتهشهریه سالانه به یورو
علم مهندسی39733
مهندسی پزشکی31312
موسیقی33084
اقتصاد و مدیریت33084
پزشکی37086

همانگونه که در جدول بالا مشاهده می‌شود، هزینه تحصیل در کشور انگلستان به خصوص دانشگاه‌های برتر این کشور نسبت به کشورهای دیگر اروپایی بسیار بالا است و در صورت تصمیم برای اخذ ویزای تحصیلی انگلستان باید نحوه تأمین شهریه دانشگاه را مدنظر داشته باشید.

 

ویزای تحصیلی انگلستان در مقطع کارشناسی ارشد

برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان قبل از هر چیز باید مدرک لیسانس داشته باشید. جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های انگلستان در مقطع کارشناسی ارشد نیاز به ارائه مدرک زبان آیلتس حداقل 6.5 و یا معادل تافل آن خواهید داشت.

برای انتخاب دانشگاه مورد نظر خود برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان ابتدا سایت دانشگاه‌های انگلستان را در قسمت مربوط به رشته خود جستجو کنید. سپس پیش نیازهای مربوط به ارسال درخواست برای هر دانشگاه را مطالعه کنید و مدارکی را که دانشگاه در صفحه وب سایت خود ذکر کرده آماده نمایید.

از مهمترین این مدارک می‌توان به رزومه تحصیلی، انگیزه نامه، ریز نمرات ، نمره زبان و توصیه نامه اشاره کرد.در نظر داشته باشید که حداقل نمره زبان تضمین کننده پذیرش شما در یک دانشگاه نیست؛ یعنی درصورتی‌که حداقل نمره آیلتس ذکر شده در صفحه دانشگاه 6.5 باشد و شما هم نمره آیلتس شش و نیم داشته باشید،

تضمینی بر پذیرش شما وجود نخواهد داشت چراکه برای پذیرش از دانشگاه‌های انگلستان مانند دیگر کشورها علاوه بر داشتن حداقل‌ها، رزومه فرد بررسی خواهد شد و افرادی که نسبت به دیگر شرکت‌کنندگان رزومه قوی‌تر و مهارت‌های بیشتری را از خود نشان دهند شانس پذیرش بیشتری خواهند داشت.
تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان بین 6000 تا 30000 یورو در سال به صورت میانگین هزینه خواهد داشت.

 

در جدول زیر هزینه تحصیل در دانشگاه آکسفورد در برخی رشته‌ها در مقطع کارشناسی ارشد مشاهده می‌کنید:

رشته شهریه سالانه به یورو
علم مهندسی29091
دیزاین11024
جامعه‌شناسی30892
مدیریت مالی49577
مهندسی کامپیوتر 16939

 

ویزای تحصیلی انگلستان بدون مدرک زبان

برای اخذ پذیرش از هر یک از دانشگاه‌های انگلیس نیاز به داشتن مدرک زبان معتبر دارید. با توجه به این‌که انگلستان کشوری انگلیسی‌زبان است، داشتن این مدرک برای گرفتن پذیرش بسیار مهم تلقی می‌شود.

دانشگاهی انگلستان نمره زبان تافل یا آیلتس را به‌عنوان مدرک معتبری که تسلط فرد را به زبان انگلیسی نشان می‌دهند قبول دارند و در صورت نداشتن زبان شانس خیلی کمی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها و گرفتن ویزای تحصیلی انگلستان دارید.

 

هزینه تحصیل در انگلستان

همان‌گونه که پیش‌تر اشاره شد، تحصیل در این کشور نسبت به دیگر کشورها دارای هزینهٔ بیشتری است. در کنار شهریه بالای دانشگاه‌ها، هزینه زندگی در این کشور نیز نسبتاً بالاست. البته برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در انگلستان افراد می‌توانند برای دریافت بورسیه‌های مختلف اقدام کنند و شهریه دانشگاه و یا قسمتی از هزینه‌های زندگی خود را به‌واسطه بورسیه پوشش دهند.

 

هزینه زندگی در انگلستان

اولین نکته در مورد هزینه زندگی در انگلستان این است که فرد در کدام قسمت این کشور زندگی می‌کند به‌عنوان‌مثال اگر به‌عنوان دانشجو قصد اقامت در لندن را داشته باشد مخارج بیشتری نسبت به کسی که در شهرهای دیگر این کشور زندگی می‌کند خواهد داشت.

به‌عنوان‌مثال هزینه زندگی در لندن ازنظر سفارت انگلستان حدوداً هرماه ۱۲۰۰ پوند در نظر گرفته می‌شود، درصورتی‌که هزینه زندگی در خارج لندن ازنظر سفارت انگلستان حدوداً هرماه ۱۰۰۰ پوند در نظر گرفته می‌شود.

 

جدول زیر هزینه زندگی در برخی از شهرهای انگلیس را نشان می‌دهد:

شهر هزینه جاری دانشجویی به‌جز شهریه دانشگاه
لندنحداقل 1500 دلار
برایتونحداقل 1400 دلار
ادینزبورگحداقل 900 دلار
ناتینگهامحداقل 940 دلار
منچستر حداقل 1130 دلار

ویزای تحصیلی انگلستان

جهت دریافت ویزای دانشجویی انگلستان، ابتدا باید برای اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌های این کشور اقدام کنید. پس از دریافت نامه پذیرش از یکی از دانشگاه‌های انگلستان، باید برای درخواست ویزای تحصیلی اقدام کنید.

کشور انگلستان ویزاهای تحصیلی متفاوتی را به متقاضیان اعطا می‌کند. اولین ویزای تحصیلی ویزای تحصیلی کوتاه‌مدت است که این ویزا برای دوره‌های کوتاه‌مدت، مثل دوره‌های زبان هست و حداکثر تا ۶ ماه به فرد اجازه ماندن در این کشور را می‌دهند.

دومین نوع ویزاهای تحصیلی عمومی هستند که برای دوره‌های تحصیلی بلندمدت و بیش از سه ماه اعطا می‌شود. این ویزاها برای این تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا هستند که مدت اعتبار بسته به مقطع تحصیلی متفاوت است.

 

شرایط گرفتن ویزای تحصیلی انگلستان

برای درخواست ویزای تحصیلی انگلستان، فرد متقاضی باید واجد شرایط درخواست ویزای دانشجویی باشد، این شرایط عبارت‌اند از:

  • پذیرفته شدن دریکی از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی انگلیس
  • اثبات داشتن توانایی مالی جهت تحصیل وزندگی در انگلیس

 

میزان تمکنی که باید ارائه شود بسته به شهری که فرد در آن زندگی خواهد کرد متفاوت است:

  • 1265 پوند برای تحصیل در لندن برای 9 ماه
  • 1065 یورو برای تحصیل در شهری غیر از لندن برای 9 ماه
  • اثبات تسلط به زبان انگلیسی با سطح B2

 

مدارک لازم جهت درخواست ویزای دانشجویی انگلیس:

  • پاسپورت معتبر
  • مدارک اثبات تمکن مالی مانند گواهی حساب بانکی
  • نامه پذیرش از دانشگاه در انگلیس

 

اولین قدمی که باید جهت درخواست ویزای انگلیس بردارید، گرفتن وقت از سایت VS Global است.

در این سایت از شما اطلاعاتی طی فرمی اخذ می‌شود. هزینه درخواست ویزا برای انگلیس 475 پوند است که هزینه اخذ اطلاعات بیومتریک جدا از این مبلغ و 19 پوند است.

مرحله بعد رزرو وقت و پرداخت هزینه سفارت است. برای پرداخت هزینه درخواست ویزا می‌توانید به سایت‌های پرداخت ارزی که در قسمت اپلیکیشن فی معرفی شدند مراجعه و هزینه را بپردازید. پس از انجام واریزی سفارت، در مرحله بعد باید برای تحویل مدارک و انگشت نگاری در وقت تعیین‌شده توسط سفارت، به دفتر VFS مراجعه کنید.

 

هزینه ویزای تحصیلی انگلستان

برای ارسال درخواست خود جهت دریافت ویزای تحصیلی انگلستان باید هزینه‌ای بالغ‌بر 475 پوند را بپردازید. سپس جهت اخذ بیومتریک از شما 19 دلار دیگر اخذ می‌شود.

 

مدت‌زمان صدور ویزای دانشجویی انگلستان

مدت‌زمان صدور ویزای تحصیلی انگلستان بسته به ملیت و برخی شرایط دیگر متفاوت است اما به‌طورکلی صدور ویزای تحصیلی انگلستان از یک ماه تا چند ماه طول می‌کشد.

در نظر داشته باشید که شما ما باید حداقل ۳ ماه قبل از شروع ترم تحصیلی خود، اقدام به درخواست ویزا نمایید تا بتوانید به‌موقع ویزای تحصیلی خود را دریافت و ترم تحصیلی خود را در کشور انگلستان شروع نمایید.

 

ویزای همراه تحصیلی انگلستان

کشور انگلستان این اجازه را به دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌دهد تا برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود درخواست ویزای را بدهد. به این نکته توجه کنید که دانشجویان مقطع کارشناسی نمی‌توانند برای همسر و فرزندان خود درخواست ویزای همراه دهند؛

این اجازه فقط مختص به دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا است؛ بنابراین از این لحاظ کشور انگلستان برای افرادی که متأهل هستند و می‌خواهند در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تحصیل کند مناسب است چراکه می‌توانند به همراه خانواده خود مهاجرت تحصیلی انجام دهند.

 

ویزای تحصیلی انگلستان و کار حین تحصیل

دانشجویان مشغول به تحصیل در کشور انگلیس اجازه کار به‌صورت پاره‌وقت در کنار تحصیل خوددارند. دانشجویان مقطع کارشناسی تا سقف هفته‌ای 10 ساعت، دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد تا سقف هفته‌ای 20 ساعت و دانشجویان دکتری تا ۳۰ ساعت در هفته می‌توانند در کنار تحصیل خودکار کنند.

 

ویزای دانشجویی و اقامت پس از تحصیل انگلستان

در بسیاری از کشورهای اروپایی دانشجویان پس از تحصیل به مدت ۶ ماه اجازه اقامت جهت جستجوی کار اعطا می‌شود. در کشور انگلیس نیز درصورتی‌که دانشجویان پس از تحصیل خود موفق به پیدا کردن شغل شوند می‌توانند جهت اخذ ویزای کاری اقدام نمایند. توجه کنید که اخذ اقامت دائم از کشور انگلیس نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی دشوارتر است چراکه با اقامت قانونی بیش از ده‌ساله شما می‌توانید درخواست پاسپورت انگلستان را داشته باشید.

 

مزایای ویزای تحصیلی انگلستان

انگلیسی‌زبان بودن

یکی از بزرگ‌ترین مزایای تحصیل در کشور انگلستان، انگلیسی‌زبان بودن این کشور است. برای تحصیل در انگلستان دیگر نیاز به آموختن زبان دیگری در کنار زبان انگلیسی نخواهید داشت و با داشتن دانش کافی از زبان انگلیسی می‌توانید نیاز خود را برای تحصیل در این کشور همچنین زندگی روزمره و ارتباط برقرار کردن با افراد تأمین کنید.

انگلیسی‌زبان بودن محل تحصیل همچنین باعث می‌شود که پیدا کردن شغل در کشور برای دانشجویانی که صرفاً به زبان انگلیسی مسلط هستند راحت‌تر باشد؛ چراکه در بسیاری از کشورهای غیر انگلیسی‌زبان درصورتی‌که فرد به زبان رسمی آن کشور مسلط نباشد، نمی‌تواند به‌راحتی شغل پیدا کند.

 

کیفیت بالای آموزش

دانشگاه‌های بسیار معتبری در سطح جهانی در کشور انگلیس قرار دارند که امکان دسترسی به آموزش با استانداردهای بالا را به دانشجویان بین‌المللی می‌دهند.

نرخ بیکاری در کشور انگلستان پایین است دانشجویان در صورت تصمیم به اخذ ویزای کاری و پیدا کردن شغل مشکل چندانی در پیدا کردن شغل و نخواهد داشت.

 

چندملیتی بودن

در سال تعداد زیادی دانشجو از سراسر جهان به انگلستان جهت تحصیل مهاجرت می‌کند. از این لحاظ این کشور دارای ملیت‌های مختلفی از مهاجرین است.

 

معایب ویزای تحصیلی انگلستان

در کنار تمام مزایایی که برای تحصیل در کشور انگلستان بیان شد، زندگی در این کشور خالی از نکات منفی و معایب نیست.

به‌طورکلی هزینه تحصیل در انگلستان نسبت به دیگر کشورهای اروپایی بالاتر است. با وجود اینکه امکان گرفتن بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی در این کشور وجود دارد اما به دلیل اینکه تمام دانشگاه‌ها این بورسیه‌ها را در تمامی مقاطع ارائه نمی‌دهد، بسیاری از دانشجویان مجبور به پرداخت شهریه هستند که از این لحاظ کشور انگلستان دارای هزینه بالایی جهت تحصیل است.

اخذ اقامت دائم از کشور انگلستان کاری دشوار است. در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی مانند هلند که پس از ۵ سال اقامت قانونی افراد می‌توانند درخواست اقامت دائم دهند، در کشور انگلستان این زمان بسیار طولانی‌تر است.

کشور انگلستان دوره دانشگاه‌هایی با قدمت بالا همچنین دانشگاه‌های معتبر دانشگاه آکسفورد و دانشگاه کمبریج است. تحصیل در این دانشگاه‌ها هر فردی را به مهاجرت به کشور انگلیس ترغیب می‌کند.

در این مقاله جهت آشنایی هر چه بیشتر شما با اخذ ویزای تحصیلی انگلیس، مواردی ازجمله تحصیل در انگلستان، هزینه تحصیل وزندگی در انگلستان، شرایط اخذ ویزای تحصیلی انگلستان، مدارک لازم برای ویزای تحصیلی انگلستان، مدت‌زمان صدور ویزای تحصیلی انگلستان، هزینه گرفتن ویزای تحصیلی انگلستان و درنهایت مزایا و معایب تحصیل در کشور انگلستان بررسی کردیم.

کشور انگلستان در کنار تمام مزایا، کشوری نسبتاً گران جهت تحصیل محسوب می‌شود. اگر در صورت انتخاب این کشور جهت اخذ ویزای تحصیلی هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور را حتماً مدنظر قرار دهید.