ویزای تحصیلی ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا ،هزینه ها شرایط و مدارک مورد نیاز 2020

ویزای تحصیلی ایتالیا

کشور ایتالیا ازجمله آسان‌ترین کشورها برای دانشجویان جهت ورود و تحصیل است. این کشور به دلیل داشتن دانشگاه‌های با قدمت بسیار بالا شهرت دارد. لذا سالانه تعدادی از دانشجویان بین‌المللی جهت اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام می‌کنند. برای ادامه تحصیل در ایتالیا، دانشجویان می‌توانند به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی تحصیل کنند. بسیاری از رشته‌ها در دانشگاه‌های ایتالیا به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند که کار را برای دانشجویان بین‌المللی مسلط به زبان انگلیسی برای تحصیل در ایتالیا آسان می‌کند. در این نوشتار به‌تفصیل در مورد اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، مراحل و فرآیند اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، هزینه تحصیل و زندگی در ایتالیا، مزایا و نقاط ضعف تحصیل در ایتالیا و مدارک لازم برای ویزای تحصیل ایتالیا صحبت خواهد شد.

 

تحصیل در ایتالیا

بسیاری از دانشگاه‌های ایتالیا در زمره دانشگاه‌های ممتاز جهان هستند. دانشگاه‌هایی ازجمله دانشگاه پلی‌ تکنیک میلان، پلی‌تکنیک تورین، ساپینزا و بولونیا از بهترین دانشگاه‌های ایتالیا هستند.

دانشجویان از سراسر جهان می‌توانند برای تحصیل در ایتالیا در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا اقدام نمایند. به طور کلی افرادی که تجربه تحصیل در ایتالیا را داشتند،

از مهم‌ترین ویژگی‌های این کشور را دانشگاه‌های شاخص و ممتاز، فرهنگ غنی و معماری زیبای دانشگاه‌ها و بناهای این کشور دانسته اند. همچنین آشنایی به زبان ایتالیایی درست است که از الزامات تحصیل در رشته‌های انگلیسی زبان در ایتالیا نیست، اما می‌تواند کمک شایانی در ارتباطات در زندگی روزمره فرد به‌عنوان دانشجو باشد.

ویزای تحصیلی ایتالیا

تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان

ایتالیا نیز مانند اکثر کشورهای اروپایی رشته‌های مختلف را هم به زبان رسمی خود کشور و هم به زبان انگلیسی ارائه می‌کند. دانشجویان در صورتی که بخواهند به زبان انگلیسی ادامه تحصیل دهند، برای تحصیل در ایتالیا نیازمند مدرک زبان تافل یا آیلتس هستند و اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا بدون مدرک زبان امکان پذیر نیست. در صورتی که دانشجویان بخواهند که به زبان ایتالیایی در ایتالیا تحصیل نمایند نیز نیازمند گذراندن دوره‌های زبان ایتالیایی و گرفتن مدرک زبان ایتالیایی از سفارت ایران هستند.

 

هزینه تحصیل در ایتالیا

شهریه دانشگاه‌ها در ایتالیا نسبت به دیگر کشورهای اروپایی نسبتاً پایین است و موقعیت مناسبی برای افرادی که هزینه زیادی را نمی‌توانند برای تحصیل اختصاص دهند، ایجاد می‌کند.

در کنار شهریه پایین، در ایتالیا امکان دریافت بورسیه‌های تحصیلی متفاوت ازجمله بورسیه استانی که پیش‌تر در مورد آن صحبت شد، نیز وجود دارد که دریافت این بورسیه‌ها می‌تواند کمک هزینه‌ای برای زندگی دانشجویی در ایتالیا باشد.

یکی از مهمترین مشوق‌هایی که دانشجویان را به سمت کشور ایتالیا می‌کشاند، بورسیه استانی ایتالیا یا DSU است. این بورسیه به دانشجویانی که عدم استطاعت مالی خود را بتوانند برای تحصیل در ایتالیا به اثبات برسانند، تعلق می‌گیرد.

شرط اصلی گرفتن بورسیه DSU عدم داشتن توانایی مالی لازم برای تحصیل است که به همین دلیل ایتالیا مقصد بسیاری از دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل شده است.

 

هزینه زندگی در ایتالیا

در اکثر شهرهای ایتالیا هزینه‌ی زندگی و شهریه دانشگاه‌ها نسبت به دیگر کشورهای اروپایی نسبتاً پایین است و موقعیت مناسبی برای افرادی که هزینه زیادی را نمی‌توانند برای تحصیل اختصاص دهند، ایجاد می‌کند.

در کنار شهریه پایین، در ایتالیا امکان دریافت بورسیه‌های تحصیلی متفاوت ازجمله بورسیه استانی که پیش‌تر در مورد آن صحبت شد، نیز وجود دارد که دریافت این بورسیه‌ها می‌تواند کمک هزینه‌ای برای زندگی دانشجویی در ایتالیا باشد.به طور کلی هزینه زندگی در ایتالیا برای دانشجویان بین 650- 1400 یورو است.

 

جدول زیر هزینه زندگی در برخی از شهرهای ایتالیا را نشان می‌دهد:

شهر  هزینه جاری دانشجویی به جز شهریه دانشگاه
رمحداقل 1000 یورو
میلانحداقل 1000 یورو
تورینحداقل 800 دلار
فلورانسحداقل 900 یورو
بولونیاحداقل 1100 یورو

 

فرآیند اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

اولین قدم برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، گرفتن پذیرش از یکی از مؤسسات آموزشی یا دانشگاه‌های ایتالیا است. جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا ابتدا باید دانشگاه‌های مدنظر شما که رشته‌ی مورد نظر شما را دارند را پیدا کرده و پیش نیازهای ضروری جهت ارسال درخواست خود را برای دانشگاه‌ها آماده نمایید.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا عبارتند از:

 • مدرک مرتبط کارشناسی برای اقدام برای مقطع کارشناسی ارشد
 • مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی
 • مدرک زبان تافل یا آیلتس (برخی دانشگاه‌ها مدرک دولینگو)
 • رزومه
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه

 

برخی رشته‌ها و برخی دانشگاه‌ها ممکن است بنا به اقتضائات از شما موارد دیگری مانند پورتفولیو (عموماً برای رشته‌های هنری)، نمونه نگارش و یا مدرک آزمون GMAT یا GRE درخواست کنند. برای اطلاع دقیق از پیش نیازهای ضروری هر دانشگاه باید به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه کرده و از مدارک و پیش نیازهای آن دانشگاه اطمینان حاصل نمایید.

 

همچنین بسیاری از دانشگاه‌ها شرط معدل برای پذیرش دارند که به طور معمول شرط معدل بالای 14 یا 15 را برای پذیرش قرار داده‌اند.پس از ارسال مدارک و ارسال درخواست برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا باید منتظر پاسخ دانشگاه باشید. در صورتی که دانشگاه نامه پذیرش برای شما ارسال کرد و شما موفق به گرفتن پذیرش شدید، باید برای گرفتن ویزای دانشجویی ایتالیا اقدام کنید.

 

ویزای تحصیلی ایتالیا چیست؟

ویزای تحصیلی ایتالیا به عبارتی مجوز اقامتی موقت است که یکی از راحت‌ترین روش‌ها برای مهاجرت است. افرادی که پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه‌های ایتالیا دریافت کرده‌اند، پس از دریافت نامه پذیرش باید سریعاً به سایت‌های مربوط به سفارت مراجعه نمایند و برای دریافت وقت سفارت ایتالیا دانشجویی تقاضا دهند، چرا که بیشترین زمان در پروسه اخذ ویزای دانشجویی صرف می‌شود.

 

به دلیل تعداد بالای متقاضیان ویزای تحصیلی برای ایتالیا، اخیراً امکان گرفتن وقت سفارت به صورت آنلاین فراهم شده است، دریافت ویزای تحصیلی در اولین قدم نیازمند گرفتن و رزرو وقت سفارت ایتالیا برای وایزای دانشجویی و ارائه مدارک لازم و پشت سر گذاشتن مراحلی می‌باشد. در صورتی که فرد متقاضی بتواند مراحل مذکور را با موفقیت طی کند، موفق به دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا می‌شوند.

 

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی ایتالیا

کلیه دانشجویانی که قصد دارند درترم اول هر یک از مقاطع تحصیلی ثبت نام کنند ابتدا باید در سایت یونیورس ایتالی ثبت نام کنند.
برای اقدام جهت اخذ ویزای تحصیل ایتالیا نیازمند مدارک زیر و تحویل آن به سفارت ایتالیا هستید:

 • برگه پیش ثبت نام در سایت یونیورس ایتالی
 • فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • عکس رنگی
 • گذرنامه معتبر
 • مدرک اینکه فرد متقاضی در ایتالیا محلی برای اقامت دارد (رزرو هتل و …)
 • مدرکی دال بر اینکه فرد متقاضی توانالی مالی کافی برای امرار معاش در کشور ایتالیا را دارد.
 • مدرک ثبت نام یا پیش ثبت نام در دانشگاه مقصد
 • بیمه درمانی سلامت برای هفته‌های اول اقامت در ایتالیا (برای مدت زمان قبل از ثبت نام و قرار گرفتن تحت پوشش در خدمات درمانی ملی)

 

مدرک زبان انگلیسی که حداقل‌های آن به صورت زیر است:

 

ارائه مدارک زیر برای دانشجویانی که نیاز به ارزشیابی تحصیلی دارند، الزامی است:

 • اصل تأییدیه تحصیلی آخرین مقطع متوسطه؛
 • اصل و ترجمه ایتالیایی دیپلم نهایی 12 ساله و ریز نمرات چهار سال آخر که به تأیید وزارت امور خارجه و وزارت دادگستری رسیده باشد.
 • برای متقاصیان مقطع ارشد، اصل و ترجمه ایتالیایی دانش‌نامه کارشناسی و ریز نمرات چهار سال دانشگاه که به تأیید وزارت امور خارجه و وزارت دادگستری رسیده باشد.
 • برای متقاضیان دکتری اصل و ترجمه ایتالیایی دانشنامه کارشناسی ارشد و ریز نمرات دوسال که به تأیید وزارت امور خارجه و وزارت دادگستری رسیده باشد
 • اصل و ترجمه ایتالیایی شناسنامه، تأیید شده توسط وزارت امور خارجه و وزارت دادگستری

برخی دانشگاه‌ها از دانشجویان، شرح کامل و دقیق تک تک امتحانات پشت سر گذاشته شده در دوران کارشناسی به زبان ایتالیایی یا انگلیسی را درخواست می‌کنند که در این صورت باید این مدرک را نیز ارائه بدهید.جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد شرایط خاص خود در مورد اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا می‌توانید به وبسایت سفارت ایتالیا در ایران نیز مراجعه کنید.

ویزای تحصیلی ایتالیا

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی ایتالیا

تصمیم گیری در مورد صدور یا عدم صدور ویزا برای هر متقاضی ویزای دانشجویی در حیطه اختیارات سفارت ایتالیاست. ارائه مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزا، تنها پیش نیازهای درخواست ویزا را فراهم می‌کند و تضمینی برای صدور صددرصدی ویزای فرد متقاضی نخواهد بود. در حال حاضر به دلیل شیوع ویروس کرونا مدت زمان مشخصی جهت صدور ویزای دانشجویی ایتالیا نمی‌توان ارائه داد چرا که پروسه بررسی پرونده‌ها توسط سفارت به دلیل شیوع کرونا کند شده است.

 

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا

برای گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا شما نیازمند این هستید که بتوانید ثابت کنید که می‌توانید هزینه تحصیل و زندگی خود را در ایتالیا تأمین نمایید. این تمکن مالی می‌تواند به صورت گزارش حساب بانکی به سفارت ارائه شود.

 

هزینه ویزای تحصیلی ایتالیا

هزینه درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا و خدمات کنسولی برای ایتالیا 50 یورو برای هر فرد متقاضی است.

 

ویزای تحصیلی ایتالیا و کار دانشجویی

با اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا این امکان برای دانشجویان بین‌المللی فراهم است تا بتوانند به صورت پاره وقت در کنار تحصیل خود کار کنند. این میزان برای دانشجویان دوره کارشناسی 10 ساعت در هفته، برای دانشجویان کارشناسی ارشد 20 ساعت در هفته می‌باشد. به دلیل نرخ بی‌کاری بالا در ایتالیا البته ممکن است پیدا کردن شغل مناسب برای دانشجویان در این کشور کاری دشوار باشد چرا که پیدا کردن شغل در ایتالیا یکی از چالش‌های بزرگ دانشجویان به حساب می‌آید.

 

ویزای همراه دانشجویی ایتالیا

در ایتالیا امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان فرد وجود ندارد و این افراد نمی‌توانند به صورت مداوم در زمان تحصیل کنار فرد باشند. برای همراهی فرد دانشجو همراهان می‌توانند در خواست ویزای توریستی دهند و امکان بازدید موقت دارند.

 

مزایای ویزای تحصیلی ایتالیا

کشور ایتالیا از بسیاری از ابعاد گزینه مناسبی جهت مهاجرت تحصیلی محسوب می‌شود. ازجمله مزایای گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا عبارتند از: هزینه تحصیل و شهریه در بسیاری از دانشگاه‌های ایتالیا نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی پایین‌تر است و افراد به‌عنوان دانشجو از مزایای بسیاری جهت زندگی در این کشور از جمله کمک هزینه وسایل حمل و نقل عمومی و کمک هزینه خرید روزانه می توانند بهره‌مند شوند.

 

امکان دریافت بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا با اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا امکان پذیر است. ازجمله معروفترین این بورسیه‌ها بورسیه استانی ایتالیا است که به بسیاری از دانشجویان بین‌المللی که در این کشور تحصیل می‌کنند تعلق می‌گیرد.

در صورتی که فرد بتواند عدم توانایی مالی خود را جهت تحصیل و زندگی درایتالیا با استفاده از مدارکی مانند فیش حقوقی خود و والدین به اثبات برساند، می تواند بورسیه استانی ایتالیا را دریافت کند. با توجه به بالا بودن نرخ ارز در ایران این مورد برای دانشجویان ایرانی به راحتی قابل اثبات است.

امکان تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا در کنار تحصیل به زبان ایتالیایی در مقاطع مختلف امکان پذیر است.

هزینه زندگی در کشور ایتالیا برای بسیاری از دانشجویان نسبت به دیگر کشورهای اروپایی پایین‌تر است.

تعداد زیادی از دانشگاه‌های برتر در سطح جهانی از جمله دانشگاه پلی‌تکنیک میلان و پلی‌تکنیک تورین در این کشور قرار دارند و کیفیت آموزش در این کشور بالا است.

امکان اخذ, ویزای کاری پس از تحصیل در ایتالیا وجود دارد. پس از پایان تحصیل، دانشجویان به مدت 6 ماه اجازه جست‌و‌جو برای یافتن شقل دارند که در صورت پیدا کردن کار می‌توانند درخواست ویزای کاری برای اقامت بیشتر در کشور ایتالیا را بدهند.

 

نقاط ضعف اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

در کنار تمام مزایایی که تحصیل در کشور ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی دارد، این کشور مانند تمام کشورها نقاط ضعفی دارد.تحصیل در ایتالیا، امکان اخذ ویزای کار پس از تحصیل را فراهم می‌آورد اما در میان کشورهای اروپایی این کشور دارای ترخ بی‌کاری بالایی است و پیدا کردن شغل پس از تحصیل ممکن است کمی دشوار باشد.

 

همچنین اخذ اقامت دائم پس از تحصیل از ایتالیا پروسه‌ای طولانی و بسیار زمان بر است.یکی دیگر از نقاط ضعف ویزای تحصیلی ایتالیا عدم امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان است. به این صورت که همسر و فرزندان فرد دانشجو فقط به مدت محدود و با داشتن ویزای توریستی می‌توانند به ایتالیا بیایند.

 

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، مراحل و فرآیند اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، هزینه تحصیل و زندگی در ایتالیا، مزایا و نقاط ضعف تحصیل در ایتالیا و مدارک لازم برای ویزای تحصیل ایتالیا در این نوشتار موردبررسی قرار گرفت.

 

ایتالیا با داشتن دانشگاه‌های با رنک بالا و همچنین هزینه زندگی و تحصیل پایین می‌تواند گزینه مناسبی جهت ادامه تحصیل باشد اما باید زمان انتخاب این کشور به‌عنوان مقصد نقاط ضعف زندگی در ایتالیا ازجمله نرخ بیکاری بالا در این کشور را نیز مدنظر قرار دهید.