ویزای تحصیلی فنلاند ،هزینه ها شرایط و مدارک مورد نیاز 2020

ویزای تحصیلی فنلاند ،هزینه ها شرایط و مدارک مورد نیاز 2020

ویزای تحصیلی فنلاند

کشور فنلاند به دلیل داشتن سیستم آموزشی با استانداردهای بالا و باکیفیت یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین کشورها جهت تحصیل هست. نظام آموزشی این کشور به‌عنوان یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی در سطح جهان در سال‌های اخیر معرفی‌شده است. کیفیت بالای آموزش در کنار کیفیت بالای زندگی در کشور فنلاند باعث شده است که هرساله تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی جهت تحصیل به فنلاند بروند. این کشور یکی از کشورهای اسکاندیناوی محسوب می‌شود که با سوئد، نروژ و روسیه هم‌مرز است.

در این نوشتار به تحلیل بیشتر این شرایط تحصیل در فنلاند، هزینه تحصیل وزندگی در فنلاند، ویزای تحصیلی فنلاند، شرایط اخذ ویزای تحصیلی فنلاند، هزینه ویزای تحصیلی فنلاند و درنهایت مزایا و معایب اخذ ویزای تحصیلی فنلاند خواهیم پرداخت.

 

تحصیل در فنلاند

مانند کشور سوئد، تحصیل در کشور فنلاند تا سال ۲۰۱۷ نیاز به پرداخت هزینه‌ای نداشت؛ اما در حال حاضر جهت تحصیل در کشور فنلاند دانشجویان، می‌بایستی شهریه پرداخت کنند. سیستم آموزشی کشور فنلاند بیش از ۴۰۰ برنامه تحصیلی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در ۱۳ دانشگاه و ۲۲ دانشگاه علوم کاربردی ارائه می‌دهد. این دانشگاه امکان تحصیل در مقطع دکترا به زبان انگلیسی را نیز فراهم کردند. مؤسسات آموزشی فنلاند بیش از ۲۰ هزار دانشجوی بین‌المللی دارند که در مناطق مختلف در سرتاسر فنلاند در حال تحصیل هستند. تمامی دانشگاه‌ها و دانشگاه‌های علوم کاربردی در دانمارک فرصت اخذ بورسیه را برای دانشجویان بین‌المللی امکان‌پذیر کرده‌اند.

 

در جدول زیر تعدادی از بهترین دانشگاه‌های فنلاند، همراه با رتبه جهانی آن‌ها در رتبه بندی QS، آورده شده است:

نام دانشگاه رتبه در رتبه‌بندی QS
دانشگاه هلسینکی 104
دانشگاه آلتو 127
دانشگاه تورکو 287
دانشگاه تمپر 408

 

به‌طورکلی تحصیل در فنلاند مزایای زیادی دارد. از آزمایشگاه‌های با تکنولوژی بالا تا کتابخانه‌های بزرگ و مجهز، تمام دانشگاه‌ها از امکاناتی پر شده‌اند که بتوانند نیازهای دانشجویان را برآورده سازند. اخذ مدرک از یکی از از مؤسسات آموزشی فنلاند می‌تواند اولین قدم افراد برای شروع زندگی حرفه‌ای هر فرد باشد.

مؤسسات آموزشی در کشور فنلاند به‌قدری کوچک هستند که بتوانند به‌صورت مؤثر و با راندمان بالا کار کنند. این مؤسسات به‌طور کامل مستقل هستند اما به میزان زیادی توسط وزارت آموزش و فرهنگ فنلاند، ازلحاظ مالی حمایت می‌شوند.

 

ویزای تحصیلی فنلاند برای کارشناسی

مانند اکثر کشورهای اروپایی که تحصیل به زبان رسمی آن کشور رایگان است، تحصیل در فنلاند به زبان فنلاندی رایگان است و جهت تحصیل به زبان انگلیسی در تمامی مقاطع فرد باید شهریه پرداخت کند. افراد با داشتن مدرک دیپلم دوازده ساله می‌توانند جهت اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی از دانشگاه‌های فنلاند اقدام کنند. دوره‌های کارشناسی در کشور فنلاند بین ۳ الی ۴ سال است. جهت اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی از فنلاند می‌بایستی فرد متقاضی ابتدا دانشگاههایی که رشته موردنظر را دارند را پیدا کرده و سپس مدارک موردنیاز دانشگاه ازجمله رزومه، انگیزه نامه، نمرات زبان و… آماده نماید. پس از ارسال درخواست به دانشگاه ممکن است چند هفته یا چند ماه طول بکشد نتیجه بررسی درخواست هر فرد به او اعلام شود.

 

ویزای تحصیلی فنلاند برای کارشناسی ارشد

جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور فنلاند، دانشجویان می‌توانند هم به زبان فنلاندی و هم به زبان انگلیسی تحصیل کنند. برخلاف آنچه که عموم تصور می‌کنند، جهت اخذ ویزای تحصیلی فنلاند و تحصیل در این کشور، دانشجویان نیاز به داشتن مدرک زبان دارند. جهت اخذ ویزای تحصیلی فنلاند در مقطع فوق لیسانس فرد متقاضی باید نمره زبان آیلتس حداقل 6.5 و یا نمره تافل معادل آن را داشته باشد. جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در فنلاند دانشجویان باید شهریه پرداخت کنند. باوجوداینکه دانشجویانی که به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های فنلاند درس می‌خوانند باید شهریه بپردازند، امکان اخذ بورسیه‌های مختلف جهت کاهش هزینه‌های زندگی و تحصیل در فنلاند وجود دارد.

 

ویزای تحصیلی فنلاند برای دکترا

تحصیل در مقطع دکترا به زبان انگلیسی امکان‌پذیر است. جهت تحصیل در مقطع دکترا در فنلاند دانشجویان ابتدا باید به دنبال موقعیت‌های قرار داده شده در سایت دانشگاه‌ها که مرتبط با رشته تحصیلی آن‌ها هستند، باشند. پوزیشن یا وکنسی در حقیقت به فرصت‌های تحقیقاتی موجود د رهر دانشگاه، گفته می‌شود که هر پوزیشن دارای موضوع و شرح خاصی است. در صورتی که پس از مطالعه موضوع و شرح یک پوزیشن، مهارت‌ها و دانش خود را برای انجام آن تحقیق لازم دیدید، می‌توانید مدارک خود را برای ارسال به دانشگاه مربوطه آماده نمایید و سپس درخواست خود را برای اخذ پذیرش در مقطع دکترا در آن پوزیشن خاص ارسال نمایید. طول دوره دکترا در فنلاند چهار سال بوده و معمولاً هزینه‌های تحصیل وزندگی فرد از طرف دانشگاه یا استاد تأمین می‌شود.

 

ویزای تحصیلی فنلاند بدون مدرک زبان

دانشگاه‌های فنلاند مانند اکثر دانشگاه‌های اروپایی از دانشجویان جهت تحصیل به زبان انگلیسی، مدرک زبان درخواست می‌کنند. ممکن است برخی دانشگاه‌ها به‌صورت موقت و به‌شرط اینکه شما بعداً نمره زبان را به آن‌ها ارائه دهید، درخواست شمارا بدون نمره زبان بررسی کنند، اما به‌طورکلی توصیه می‌شود که جهت اقدام برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های فنلاند، نمره زبان تافل یا آیلتس مدنظر دانشگاه را به آن‌ها ارائه دهید.

 

هزینه تحصیل در فنلاند

کشور فنلاند به عنوان یک عضو اتحادیه اروپا، انتخاب مناسبی جهت تحصیل دانشجویان در سرتاسر جهان هست. به عنوان یک دانشجوی بین المللی، زندگی در فنلاند با آسایش و زیرساخت‌های مدرن همراه است. هزینه تحصیل در کشور فنلاند بسته به فاکتورهایی مانند نوع موسسه آموزشی، ملیت دانشجو و مقطع تحصیلی متفاوت است. دانشگاه‌های دولتی ساختار برای شهریه استفاده می‌کنند:

دانشجویان تبعه کشورهای اتحادیه اروپا و سویس هزینه تحصیل 0 یورو

دانشجویان تبعه کشورهای غیر از اتحادیه اروپا و سوئیس 18000-5000 یورو سالانه

تمامی دانشجویان دکترای بین المللی 0 یورو سالیانه

 

دانشگاه‌های خصوصی در کشور فنلاند هزینه و شهریه‌های بالاتری دارند و برای اخذ شهریه تفاوتی بین دانشجویان تبعه اتحادیه اروپا و دیگر دانشجویان قائل نیستند.

 

هزینه زندگی در فنلاند

به‌طورکلی میانگین هزینه‌های زندگی در فنلاند به صورت ماهانه تقریباً 700 تا 900 یورو است. این میزان می‌تواند بسته به محل زندگی شما متفاوت باشد به عنوان مثال هزینه اجاره خانه و دیگر هزینه‌های زندگی در شهرهایی مثل هلسینکی بیشتر از دیگر شهرهاست. در صورتی که محل تحصیل شما شهرهای بزرگی مانند هلسینکی باشد هزینه زندگی شما بیش از ۹۰۰ یورو خواهد بود.

 

ویزای تحصیلی فنلاند

پس از اخذ پذیرش از دانشگاه‌های فنلاند، دانشجویان باید برای دریافت ویزای تحصیلی فنلاند اقدام نمایند. ویزای تحصیلی در حقیقت اجازه‌ای که از طرف دولت کشور فنلاند به دانشجویان اعطا می‌شود تا بتوانند در طول مدت تحصیل خود در این کشور بمانند. ویزای تحصیلی در فنلاند ابتدا دانشجویان با یک اجازه اقامت سه‌ماهه یا ۹۰ روزه وارد می‌شوند و پس از گذراندن این دوره به آن‌ها به‌اندازه طول مدت تحصیل‌شان اعطا می‌شود.

 

شرایط ویزای تحصیلی فنلاند

از اولین و مهم‌ترین شروط دریافت ویزای تحصیلی فنلاند، اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی این کشور است. در صورتی که فردی موفق شده باشد که نامه پذیرش ای از یکی از دانشگاه‌های فنلاند دریافت کند، واجد شرایط درخواست ویزای تحصیلی کشور فنلاند می‌شود.
جهت ارسال درخواست ویزای تحصیلی فنلاند، فرد متقاضی باید با در دست داشتن مدارک موردنیاز به سفارت فنلاند مراجعه نماید.

 

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی فنلاند

مهم‌ترین مدارک موردنیاز جهت درخواست ویزای تحصیلی فنلاند عبارتند از:

  • نامه پذیرش از یکی از دانشگاه‌های فنلاند
  • پاسپورت معتبر
  • مدارک شناسایی
  • عکس رنگی
  • مدرک زبان
  • بیمه نامه
  • ارائه تمکن مالی کافی
  • مدارک تحصیلی

 

تمکن مالی ویزای تحصیلی فنلاند

تمکن مالی در حقیقت به مدارکی گفته می‌شود که اثبات می‌کند فرد متقاضی دریافت ویزا توانایی تأمین هزینه‌های تحصیل وزندگی خود را در کشور فنلاند دارد. این مدارک معمولاً به صورت گواهی حساب بانکی با بنک استیتمنت به سفارت ارائه می‌شوند.

جهت ارائه تمکن مالی برای ویزای تحصیلی فنلاند فرد متقاضی می‌بایستی مبلغی نزدیک به 10 هزار یورو در سال را ارائه نماید.

 

هزینه درخواست ویزای تحصیلی فنلاند

جهت ارسال درخواست خود برای دریفافت ویزای تحصیلی فنلاند مبلغ 330 یورو باید پرداخت شود.

 

ویزای همراه تحصیل فنلاند

ویزای دانشجویی در فنلاند این صورت است که ابتدا به فرد اجازه اقامت 90 روزه داده می‌شود و سپس فرد در فنلاند برای ویزای بلندمدت تحصیلی خود اقدام می‌کند. در کشور فنلاند امکان همراهی همسر و فرزند زیر ۱۸ سال را در سه‌ماهه اول اقامت فرد دانشجو امکان‌پذیر نیست. اما پس از گذراندن ۹۰ روز اولیه، فرد دانشجو می‌تواند برای همراهان خود درخواست ویزای همراه نماید تا خانواده او در کشور فنلاند به او پیوندند.

 

ویزای تحصیلی فنلاند و کار حین تحصیل

هزینه‌های تحصیل وزندگی در فنلاند در مقایسه با درآمد کار دانشجویی در این کشور بالاتر هستند و دانشجویان با کار دانشجویی می‌توانند تنها بخشی از هزینه‌های زندگی خود را تأمین نمایند. در کشور فنلاند امکان کار دانشجویی در حین تحصیل برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر است. دانشجویان مقطع لیسانس در فنلاند می‌توانند تا ۱۰ ساعت در هفته در کنار تحصیل خود به کار بپردازند این میزان برای دانشجویان کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت و برای دانشجویان دوره دکترا ۲۵ ساعت در هفته است. آشنایی به زبان فنلاندی و سوئدی از الزامات پیدا کردن شغل در این کشور محسوب می‌شود و در صورتی که دانشجو به یکی از این دو زبان تسلط نداشته باشد مراحل سختی را باید برای پیدا کردن شغل طی نماید.

 

ویزای تحصیلی فنلاند و اقامت پس از تحصیل

دانشجویان در فنلاند این امکان دارند که پس از تحصیل خود به دنبال شغل در این کشور بگردند. با دریافت ویزای کاری و تمدید آن به مدت چند سال، امکان اخذ اقامت دائم فنلاند وجود دارد. به این صورت که با اقامت قانونی حداقل ۵ سال، در صورت اشتغال دائم و پرداختن مالیات و بیمه، یک فرد می‌تواند برای اقامت دائم این کشور اقدام نماید.

 

مزایای ویزای تحصیلی فنلاند

بیش از ۴۰۰ رشته تحصیلی در فنلاند به زبان انگلیسی ارائه می‌شود.مؤسسات آموزشی و دانشگاه‌های فنلاند تعداد زیادی رشته تحصیلی در مقاطع مختلف را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند که این امکان را برای افرادی که به زبان فنلاندی مسلط نیستند فراهم می‌کند تا بتوانند از مزایای آموزش عالی فنلاند بهره ببرند.

 

کیفیت آموزش و پژوهش در کشور فنلاند بسیار بالا است

سیاست‌های ملی کشور فنلاند بر روی آموزش باکیفیت بالا بسیار تأکید دارند؛ از همین رو مؤسسات آموزشی فنلاند مکان مناسبی برای تحقیق و نوآوری هستند. بسیاری از دانشجویان در فنلاند، گذراندن دوره‌های آموزش عالی در این کشور و کسب مدرک از دانشگاه‌های این کشور را پله‌ای برای شروع زندگی حرفه‌ای موفق خود می‌دانند.

 

نرخ بیکاری در فنلاند پایین است

با توجه به پایین بودن نرخ بیکاری در کشور فنلاند امکان یافتن شغل برای دانشجویانی که به دنبال تمدید ویزای خود و تبدیل آن به ویزای کاری هستند، راحت‌تر فراهم می‌شود.

 

درآمد مردم در فنلاند بالا است

در صورتی که فرد بتواند در فنلاند شغلی پیدا کند، می تواند بواسطه حقوق دریافتی خود زندگی با کیفیتی را در این کشور تجربه نماید.

 

معایب ویزای تحصیلی فنلاند

فنلاند نیز مانند هر کشور دیگری در کنار مزایا، دارای معایبی نیز هست:

 

آب‌وهوای فنلاند سرد و زمستانی است

با توجه به اینکه کشور فنلاند نیز در ناحیه اسکاندیناوی قرار دارد، دارای آب‌وهوای بسیار سرد هست. پس به‌طورکلی افرادی که با آب‌وهوای بسیار سرد و زمستانه‌ای طولانی نمی‌توانند کنار بیایند، کشور فنلاند برای آن‌ها گزینه مناسبی نخواهد بود.

 

هزینه زندگی در فنلاند بالاست

فنلاند از جمله کشورهای گران به‌حساب می‌آید. جهت تحصیل وزندگی در فنلاند باید هزینه زندگی در شهرهای مختلف این کشور را در نظر بگیرید.

 

زبان رسمی این کشور انگلیسی نیست

زبان مردم فنلاند، فنلاندی و سوئدی است. باوجوداینکه بسیاری از مردم فنلاند مانند دیگر کشورهای اروپایی به زبان انگلیسی تسلط دارند، برای پیدا کردن کار، فرد باید به زبان آن کشور مسلط باشد.

 

مالیات دریافتی از مردم در فنلاند بالاست

از جمله معایب زندگی در فنلاند این است که درصد قابل توجهی از درآمد افراد به مالیات اختصاص می یابد.

 

کشور فنلاند نیز مانند هر کشور دیگری مزایا و معایب خود را برای مهاجران دارد. در این مقاله سعی شده تا با تحصیل در فنلاند، هزینه تحصیل در فنلاند، شرایط اخذ ویزای تحصیلی فنلاند، تمکن مالی موردنیاز ویزای تحصیلی فنلاند و به‌طورکلی مزایا و معایب اخذ ویزای تحصیلی فرزندان به‌تفصیل توضیح داده شود.

کشور فنلاند با داشتن دانشگاه‌های معتبر ازجمله دانشگاه هلسینکی و داشتن سطح زندگی باکیفیت بسیار بالا، مقصد زندگی و تحصیل بسیاری از افراد است. باوجود دانشگاه معتبر در این کشور باید مدنظر داشت که هزینه زندگی در این کشور نسبتاً بالاست. است در صورت گرفتن بورسیه برای دانشجو می‌تواند کمک‌هزینه برای تحصیل وزندگی در فنلاند دریافت کنند. همچنین آب‌وهوای فنلاند برای افرادی که با سرما سازگاری ندارند، مناسب نیست.