بهترین کشور برای تحصیل ایرانیان

امروزه افراد بسیاری قصد مهاجرت به کشورهای خارجی را دارند و یکی از راه های موجود معمولا مهاجرت از طریق تحصیل است. برای تحصیل در خارج از کشور، اولین و مهم ترین قدم همواره انتخاب کشور مناسب است. معیارهای یک کشور مناسب بسته به شرایط مالی، وضعیت روحی و خلق و خو، شرایط اقامت و اخذ ویزا، آب و هوا، دانشگاه ها و وضیعت علمی، وضعیت اقتصادی و بازار کار، آینده شغلی و بسیاری دیگر از فاکتورها متفاوت است. بنابراین هر فرد قبل از هر تصمیمی جهت مهاجرت تحصیلی، باید کشور مقصد را بر اساس نیازهای خویش مشخص کند. ما در این مقاله قصد داریم تا بهترین کشورهای جهان برای مهاجرت تحصیلی از نظر شرایط تحصیل، هزینه و ... را بررسی کنیم.

بر اساس آمارها، مناسب ترین گزینه ها برای مهاجرت تحصیلی کشورهای کانادا، ایتالیا، المان و کشورهای اسکاندیناوی (سوئد، دانمارک، نروژ، فنلاند) هستند که در ادامه به بررسی شرایط تحصیل در این کشورها می پردازیم.

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

کانادا همواره جزء محبوب ترین کشورها جهت مهاجرت و همچنین ادامه تحصیل بوده است. کانادا یک کشور پهناور در شمال قاره امریکا است که به دلیل کیفیت بالا و امکانات عالی تحصیلی، داشتن دانشگاه های معتبر در سطح جهانی، رفاه اجتماعی، کیفیت بالای زندگی و ... هر ساله دانشجویان زیادی را از سراسر جهان و همچنین ایران به خود جذب می کند. در ادامه با شرایط تحصیل در کانادا آشنا خواهید شد.

تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا، متقاضیان انتخاب های فراوانی دارند و حداقل حدود 66 دانشگاه دولتی یا عمومی در کانادا وجود دارد که طیف گسترده ای از رشته ها را ارئه می دهند. بنابراین متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس در کانادا، با داشتن حد اقل پیش نیازهای دانشگاه مورد نظر می توانند شانس خود را برای گرفتن پذیرش امتحان کنند. بدیهی است هرچه پیشینه علمی افراد قوی تر باشد شانس بیشتری خواهند داشت.

شرایط گرفتن پذیرش از دانشگاه های کانادا

برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های کانادا حداقل به آیلتس 5/6 و یا تافل 85 نیاز دارید. همچنین مدرک معتبر کارشناسی از یک دانشگاه شناخته شده نیز از موارد ضروری برای تحصیل در دانشگاه های کانادا می باشد. علاوه بر موارد ذکر شده با توجه به رشته و مقطع تحصیل موارد دیگری مثل آزمون GRE یا GMAT ، رزومه و انگیزه نامه و همچنین پورتفولیو و ... نیاز دارید.

دکترا در کانادا

برای تحصیل در مقطع دکترا در کانادا، متقاضیان با ارائه مدارک مورد نیاز از جمله تافل و یا ایلتس، طرح پژوهشی، انگیزه نامه و ... برای اخذ پذیرش اقدام می کنند. تحصیل در مقطع دکترا معمولا با بورسیه همراه است که در موارد بسیار تمام هزینه های دانشجو از جمله شهریه دانشگاه و هزینه زندگی را تامین می کند.

شهریه دانشگاه های کانادا

شهریه دانشگاه های کانادا با توجه به دانشگاه، رشته و مقطع متفاوت است و در حالت کلی رشته هایی همچون پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی و همچنین MBA هزینه های بالایی دارند. همچنین دانشگاه های برتر و بزرگ از جمله دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک گیل، دانشگاه کلگری، دانشگاه البرتا و ... معمولا هزینه های بالاتری نسبت به سایر دانشگاه ها دارند و در کل دانشگاه تورنتو یکی از گران ترین دانشگاه های کانادا است که هزینه تحصیل در آن به طور متوسط حدود 40000 تا 60000 دلار کانادا به صورت سالانه است.

متوسط هزینه تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های کانادا: حدود سالانه 36000 تا 52000 دلار کانادا

متوسط هزینه تحصیل در رشته MBA در کانادا: حدود سالانه 40000 دلار کانادا

متوسط هزینه تحصیل در سایر رشته ها: حدود سالانه 15000 تا 27000 دلار کانادا

هزینه زندگی در کانادا

هزینه زندگی در کانادا بسته به شهر یا ایالت و همچنین سبک زندگی متفاوت است. به عنوان مثال زندگی دانشجویی در شهر تورنتو که یک کلان شهر با هزینه های بالا است حدود ماهانه حداقل 8000 تا 1000 دلار کانادا است در حالی که در شهرهایی اقتصادی مثل سنت جانز و ساسکاتون مالیات بر درامد و همچنین هزینه ها کمتر بوده و برای یک زندگی دانشجویی ماهانه 500 تا 600 دلار کانادا کفایت می کند.

کار در حین تحصیل در کانادا

دانشجویان در کانادا می توانند به صورت نیمه وقت 20 ساعت در هفته خارج از دانشگاه مشغول به کار شوند. همچنین می توانند در طول تعطیلات زمستان و تابستان به صورت تمام وقت کار کنند.

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

یکی دیگر از کشورهایی که ایرانیان برای تحصیل انتخاب می کنند کشور ایتالیا است. کشور ایتالیا در زمینه رشته های هنری بی نظیر بوده و همیشه مقصد بسیاری از هنردوستان است. هزینه های زندگی در این کشور با توجه به شیوه زندگی و شهر مورد نظر تفاوت دارد و در حدود ماهانه 500 یورو می باشد. تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا حدود 4 الی 5 سال و مقطع کارشناسی ارشد حدود 2 سال می باشد.

تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا

ایتالیا سالانه از طریق برگزاری آزمون IMAT دانشجویان پزشکی جذب می کند. این آزمون تقریبا مشابه با آزمون کنکور در ایران است و به شدت رقابتی می باشد و با کسب نمره قبولی در این آزمون، دانشجویان ایرانی می توانند در دانشگاه های پزشکی ایتالیا تحصیل کنند.

هزینه تحصیل در ایتالیا

دانشگاه های ایتالیا معمولا رایگان هستند و شهریه ای ندارند. بنابر این متقاضیان تحصیل در ایتالیا فقط ملزم به تامین هزینه های زندگی می باشند. همچنین دولت کانادا سالانه 5000 یورو به صورت بورسیه به دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه های ایتالیا جهت تامین هزینه های زندگی، ارائه می کند.

شرایط گرفتن پذیرش از دانشگاه های ایتالیا

شرایط گرفتن پذیرش از دانشگاه های ایتالیا با توجه به دانشگاه و رشته و مقطع متفاوت است ولی در حالت کلی، مدرک زبان آیلتس حداقل 6 یا 5/6، تافل حداقل 80 و حداقل معدل حدود 14 مورد نیاز است.

کار در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا مجاز به 10 ساعت کار در هفته می باشند و میانگین درامد آن ها حدودا بین 8 تا 10 یورو به ازای هر ساعت می باشد.

تحصیل در مقطع دکتری ایتالیا

مدت زمان اخذ مدرک دکترا در ایتالیا 3 تا 4 سال می باشد. متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های ایتالیا، هم امکان تحصیل به صورت رایگان را دارند و هم امکان دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه که تمامی هزینه های زندگیشان را تامین می کند.

کار در ایتالیا مقطع دکترا

دانشجویان مقطع دکترا در ایتالیا مجاز به 30 ساعت کار در هفته می باشند و میانگین درامد آن ها حدودا بین 8 تا 10 یورو به ازای هر ساعت می باشد.

تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا

دانشگاه های ایتالیا رشته های بسیاری را به زبان انگلیسی ارائه می دهند و در این حالت دانشجویان فقط جهت سهولت زندگی، بهتر است زبان ایتالیایی را فرا بگیرند.

همچنین افرادی که مسلط به زبان ایتالیایی هستند، می توانند در در مقاطع مختلف به زبان ایتالیایی تحصیل کنند.

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

آلمان صنعتی ترین کشور در اروپا می باشد و در سال های اخیر دانشجویان بسیاری جذب این کشور شده اند. کیفیت آموزش بالا، بازار کار مناسب، امکان تحصیل به زبان انگلیسی و آلمانی و ... از عواملی است که متقاضیان را جذب تحصیل در آلمان می کند. همچنین اخذ ویزای اقامتی در طول 5 سال که به نسبت زمان کوتاهی است موجب شده تا دانشجویان این کشور را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب نمایند.

تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان

مدت زمان اخذ مدرک لیسانس در آلمان حدود 4 سال است. برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های آلمان نیاز به ارائه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی دارید. توجه کنید که علاوه بر این مدارک متقاضیان باید در آزمون ورودی دانشگاه های سراسری یا آزاد ایران، در رشته و مقطع مورد نظر موفق به کسب رتبه قبولی شوند. پس از آن باید یک دوره 1 ساله کالج را در کشور آلمان بگذراند تا در نهایت واجد شرایط برای ورود به دانشگاه های آلمان شوند.

تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان آلمانی رایگان است در غیر این صورت دانشجویان ملزم به پرداخت شهریه خواهند بود. هزینه تحصیل در دانشگاه های المان حدود 5000 تا 8000 یورو می باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

مدت زمان اخذ مدرک کارشناسی ارشد در آلمان 2 سال است. برای ورود به دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی ارشد متقاضیان باید مدرک معتبر کارشناسی از دانشگاه معتبر ارائه دهند. مدارک تحصیلی متقاضیان توسط سازمان مربوطه به دقت بررسی می شود و در نهایت در صورت معتبر بودن مدرک و همچنین ارائه رزومه قوی و مدرک زبان، متقاضیان می توانند از دانشگاه های المان پذیرش بگیرند.

مدرک زبان برای مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های آلمان

اکثر رشته ها هم به زبان آلمانی و انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد تدریس می شوند. متقاضیان تحصیل در هر زبانی چه انگلیسی و چه المانی موظف به ارائه مدرک جهت اثبات تسلط بر آن زبان می باشند. حداقل نمره مورد نیاز در آزمون ایلتس برای دانشگاه های المان حدود 5/6 می باشد و حداقل نمره تافل نیز حدود 90 می باشد.

تحصیل در مقطع دکترا در آلمان

اخذ مدرک دکترا در آلمان بین 3 تا 5 سال متغیر است. تحصیل در مقطع دکترا در بیشتر رشته ها به زبان آلمانی و انگلیسی مقدور می باشد. متقاضیان برای تحصیل در مقطع دکترا باید با اساتید دانشگاه های مختلف که در حوزه های پژوهشی مرتبط مکاتبه نمایند تا استاد با بررسی رزومه شخص و توانایی ها و نقاط قوت او بپذیرد که به عنوان Supervisor فرد را در پژوهش ها راهنمایی نماید.

برای تحصیل در مقطع دکترا در آلمان به دانشجویان حقوق پرداخت می شود و بسته به رشته و رزومه فرد این مبلغ از 1000 تا 3000 یورو به صورت ماهانه متغیر است.

هزینه تحصیل و زندگی در آلمان

همانطور که ذکر شد تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان به زبان آلمانی عموما رایگان است. هزینه زندگی در آلمان ، شامل هزینه های مسکن، خورد و خوراک، حمل و نقل، بیمه سلامت و ... به صورت میانگین ماهانه بین 600 تا 800 یورو می باشد.

تحصیل در کشورهای اسکاندیناوی ( سوئد، نروژ، دانمارک، فنلاند)

تحصیل در کشورهای اسکاندیناوی ( سوئد، نروژ، دانمارک، فنلاند)

کشورهای سوئد، نروژ، فنلاند و دانمارک از پیشرفته ترین و زیبا ترین کشورهای اروپا هستند. به لحاظ وضعیت جغرافیایی و شرایط طبیعی این کشورها دارای مناظر فوق العاده بوده و همچنین به لحاظ معماری و نمای شهر ها نیز بی نظیر هستند. سطح کیفیت زندگی در کشورهای اسکاندیناوی بسیار بالا است و همچنین هزینه های زندگی نیز به دنبال آن بیشتر از سایر کشورهای اروپایی می باشد. ولی از طرفی دیگر، اقتصاد شکوفا، بازار کار مناسب، درآمدهای بالا و عوامل متعدد دیگری از جمله دلایل ایرانیان برای مهاجرت به این کشور ها است. در حالت کلی، سطح رفاه در این کشور ها بسیار بالاست و کیفیت آموزش و تحصیل نیز موجب شده تا این کشورها مقصد دانشجویان ایرانی بسیاری جهت ادامه تحصیل باشد.

هزینه تحصیل در سوئد، نروژ، دانمارک و فنلاند

هزینه تحصیل در مقطع دکترا در بسیاری از دانشگاه های این کشور ها رایگان است. همچنین دانشگاه های بسیاری تحصیل رایگان در دوره های کارشناسی ارشد نیز ارائه می دهند ولی از طرف دیگر معمولا بورسیه قابل توجهی به دانشجویان کارشناسی ارشد تعلق نخواهد گرفت. هرچند هر دانشگاه شرایط متفاوتی دارد و متقاضیان می توانند هر دانشگاه را جدا گانه بررسی کنند.

تحصیل در مقطع دکترا در کشور های اسکاندیناوی

تحصیل در مقطع دکترا در این کشور ها به منزله شغل می باشد و دانشجویان دکترا حقوق هایی حدود 3000 تا 4500 یورو در ماه دریافت خواهند کرد و وظایفی از جمله پژوهش و ارائه مقالات، شرکت در کنفرانس های داخلی و بین المللی، ارائه تز دکترا، تدریس، کار در آزمایشگاه (بسته به رشته) و ... می باشند.

دانشجویان برای پذیرفته شدن در مقطع دکترا باید دارای پیشینه علمی و پژوهشی عالی باشند یعنی طرح پژوهشی، رزومه، مقاله، انگیزه نامه و ... ارائه کنند و همچنین دارای نمرات بالا باشند.

برای گرفتن پذیرش در مقطع دکترا دانشجویان باید سایت دانشگاه ها را در قسمت PhD positions و یا PhD Vacancies بررسی کنند و تا زمان مقرر مدارک خود را به استاد مربوطه ارسال نمایند و منتظر بررسی و دریافت پذیرش یا عدم پذیرش از طرف استاد باشند. پس از پذیرش اولیه، دانشجویان موظف به انجام مراحل بعدی و اسال مدارک به دانشگاه جهت قطعی کردن پذیرش و ثبت نام هستند.

هزینه زندگی در نروژ

با توجه به سبک زندگی، از 800 تا 1200 دلار در ماه متغیر است.

هزینه زندگی در دانمارک

هزینه زندگی در دانمارک با توجه به سبک زندگی و شهر از حدود 600 تا 800 یورو در ماه متفاوت است.

هزینه زندگی در سوئد

هزینه زندگی در سوئد به نسبت سایر کشورهای اسکاندیناوی بالاتر است و در حدود 880 تا 1000 یورو در ماه متفاوت است.

هزینه زندگی در فنلاند

هزینه زندگی در فنلاند با توجه به محل زندگی و سبک آن ماهانه حدود 700 تا 1000 دلار است.

ورود

تایید شماره

شماره موبایل تغییر شماره

کد ارسال شده به شماره خود را وارد کنید

ثبت نام

ورود

شماره موبایل تغییر شماره

رمز عبور خود را برای ورود وارد کنید

فراموشی رمز عبور