چگونه بورسیه یا فاند تحصیلی بگیریم؟

چگونه بورسیه یا فاند تحصیلی بگیریم؟ این پرسش متداول افرادی است که قصد تحصیل یا ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند. با توجه به هزینه بالای دانشگاه های خارجی به ویژه دانشگاه های کانادا و ایالات متحده، اکثر متقاضیان تحصیل در در خارج از کشور در جستجوی دریافت بورسیه یا فاند تحصیلی هستند که تمام یا بخشی از هزینه تحصیلشان را در برگیرد. با توجه به افزایش رقابت در میان دانشجویان برای دریافت بورسیه و ارتقاع سطح مهارت ها و دانش افراد در پی واجد شرایط شدن برای اخذ بورسیه تحصیلی، این امر امروزه مشکل و بسیار رقابتی است.

ما در این مقاله قصد داریم تا ابتدا در مورد بورسیه یا فاند تحصیلی توضیحات کاملی ارائه و سپس شرایط، انواع و نحوه دریافت بورسیه های تحصیلی را بررسی کنیم.

بورسیه یا فاند تحصیلی چیست؟

بورسیه Bursary تحصیلی یا فاند Fund تحصیلی و یا اسکالرشیپ Scholarship در واقع به حمایت های مالی از طرف دانشگاه یا دولت هر کشور می­گویند که به دانشجویان به منظور تامین هزینه های تحصیلی و انجام پروژه های تحقیقاتی تعلق می­گیرد. بورسیه در واقع کمک هزینه تحصیل است که با توجه به رشته، دانشگاه، مقطع و همچنین توانایی های هر فرد مبلغ متفاوتی دارد. بورسیه معمولا بخشی از شهریه یا تمام آن را در بر می­گیرند و همچنین در برخی موارد علاوه بر لغو شهریه، کمک هزینه زندگی را نیز شامل می­شوند. در کشورهای اروپایی که بسیاری از دانشگاه ها شهریه ندارند و رایگان هستند، بورسیه ها جهت کمک هزینه زندگی می­باشند.

بورسیه ها معمولا به صورت پاداش هستند و نیازی به باز پرداخت آن ها نیست.

انواع بورسیه

انواع بورسیه

معمولا کمک های مالی دانشگاه برای دانشجویان از دو منبع خارجی و داخلی تامین می­شود. منبع داخلی در واقع از طرف خود دانشگاه تامین می­شود و منبع خارجی از طرف دولت و یا شرکت ها و مراکز پژوهشی ملی یا بین المللی و همچنین افراد خاص تامین می­گردد.

حمایت های مالی دانشگاه بر اساس توانایی­ها و پیشینه علمی به دانشجویان تعلق می­گیرد. در ادامه به بررسی انواع بورسیه در دانشگاه های کانادا می­پردازیم.

لازم به ذکر است که بورسیه ها بیشتر مختص دانشجویان دکترا و سپش دانشجویان کارشناسی ارشد می­باشد و به ندرت مبلغ قابل توجهی به دانشجویان کارشناسی تعلق می­گیرد.

هر بورسیه با توجه به نوع آن شرایط و نحوه خاصی برای ثبت نام دارد و معمولا متقاضیان باید تا یک زمان مشخص درخواست خود را ثبت نمایند.

بورسیه ورودی Entrance Scholarship:

یکی از انواع بورسیه ها که به دانشجویان به ویژه دانشجویان مقطع کارشناسی تعلق می­گیرد بورسیه ورودی یا است. شرایط در یافت این بورسیه داشتن معدل بالا در دوره­ی متوسطه می­باشد (معمولا بالای 80%) و در ابتدای تحصیل به صورت خودکار به دانشجویان واجد شرایط تعلق می­گیرد. مبلغ بورسیه ورودی از 1000 تا 5000 دلار (در دانشگاه های کانادا) می­باشد و هر دانشجو تنها یک بار فرصت استفاده از این نوع بورسیه را دارد.

بورسیه حین تحصیل:

بورسیه حین تحصیل یا Continuing Scholarship بورسیه یا حمایت مالی ای است که در حین تحصیل به دانشجویان تعلق می­گیرد. این بورسیه ها در هر دانشگاه انواع مختلفی دارند و شرایط و نحوه اخذ آن ها و مبالغ آن ها نیز متفاوت است. به عنوان مثال برخی از آن ها شهریه و همچنین هزینه های زندگی را برای 2 تا 4 سال پوشش می­دهند و برخی نیز فقط کمک هزینه پرداخت شهریه برای یک سال هستند. بنابراین دانشجویان برای اطلاعات دقیق تر باید سایت دانشگاه مورد نظر را در قسمت Financial Awards بررسی نمایند.

لغو شهریه یا Tuition Weave:

این بورسیه بیشتر مختص دانشجویان دکترا می­باشد و یا به دانشجویان درخشانی که قصد ثبت نام برای مقطع کارشناسی ارشد را دارند تعلق می گیرد. در این حالت تحصیل در دانشگاه رایگان بوده و دانشجو ملزم به پرداخت شهریه نخواهد بود. برای بررسی شرایط دقیق جهت دریافت این بورسیه باید به دقت سایت دانشگاه را بررسی کنید. هر دانشگاه شرایط و مدارک مختص خود را دارد. معمولا در زمان ثبت نام دانشگاه و در همان مراحل اولیه ورود به دانشگاه هماهنگی های مربوطه برای لغو شهریه صورت می پذیرد. ولی به طور کلی داشتن معدل بالا، نمره زبان بالا، طرح پژوهشی، رزومه قوی و ... به دریافت این بورسیه کمک خواهد کرد.

Full Fund یا بورسیه کامل:

فول فاند نیز معمولا مختص دانشجویان دکترا می­باشد و در واقع همراه با اخذ پذیرش است. در این حالت علاوه بر لغو شهریه دانشگاه، هزینه زندگی دانشجویان نیز تامین خواهد شد. شرایط گرفتن فول فاند از دانشگاه های کانادا بسته به مقطع و رشته و دانشگاه متفاوت است و متقاضیان با مراجعه به سایت دانشگاه می­توانند اطلاعات کامل و دقیقی کسب نمایند. برای تحصیل در مقطع دکترا به صورت رایگان، دانشجویان در حالت معمول با اساتید مربوطه وارد مکاتبه شده و شرایط مالی و امکان تعلق گرفتن بورسیه را بررسی می کنند. معمولا دانشجویان دکترا علاوه بر بورسیه دانشگاه، از فاند شخصی استاد راهنمای خود نیز بهره مند خواهند شد.

مبلغ این بورسیه ها برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در حدود 17000 تا 24000 دلار کانادا به صورت سالیانه می باشد و تا 2 سال قابل تمدید است. برای دانشجویان دکترا نیز مبلغ فاند سالانه در حدود 30000 تا 50000 دلار کانادااست و تا حدود 4 یا 5 سال قابل تمدید می باشد.

بورسیه دانشکده ای:

هر دانشکده با توجه به حوزه تخصص و نیازهای پژوهشی ویژه، مبالغی بورسیه برای دانشجویان برتر در نظر می گیرد که مبلغ و شرایط این بورسیه با توجه به هر دانشکده و دانشگاه متفاوت می باشد. این بورسیه ها معمولا در دانشکده های مهندسی، علوم پایه، علوم کاربردی، مطالعات اجتماعی و ... در دسترس هستند. امکان دریافت این بورسیه ها فقط حین تحصیل مشخص می شود و مبالغ آن حدود 1000 تا 5000 دلار کانادااست که معمولا برای 2 یا 3 سال با توجه به مقطع تحصیلی دانشجو قابل تمدید می باشد.

بورسیه دولتی:

بورسیه دولتی

بورسیه دولتی معمولا توسط نهادهای دولتی از جمله نخست وزیر کانادا، استاندار ایالت ها و ... جهت گسترش مرزهای دانش و جذب نیروهای مختصص از سراسر جهان به دانشجویان بین المللی اعطا می گردد. همچنین انواع دیگری از این بورسیه ها به دانشجوهای داخلی و پروژه های تحقیقاتی تعلق می گیرد. برای ثبت نام و درخواست این بورسیه باید به موقع اقدام کنید و مدارک مورد نیاز را برای دانشگاه یا نهاد مورد نظر ارسال نمایید. یکی از معروف ترین بورسیه های دولتی کانادا بورسیه Tredeau است که از طرف نخست وزیر کانادا جاستین ترودو، به دانشجویان با عملکرد علمی درخشان تعلق می گیرد. مبلغ این بورسیه برای هر دانشگاه، با توجه به رتبه و وسعت و عملکرد دانشگاه متفاوت است.

حمایت های مالی یا وام های دانشجویی:

دانشگاه و یا دولت کانادا با توجه به نیاز مالی دانشجویان به آن ها وام و حمایت های مالی ارائه می­کند. برای دریافت این کمک ها دانشجویان باید نیاز مالی خود را به صورت مستند به اثبات برسانند. با توجه به قوانین سفارت کانادا در مورد ارائه توان مالی قبل از ورود به خاک کانادا، دانشجویان بین المللی معمولا واجد شرایط دریافت این وام ها نخواهند شد مگر در حالت های ویژه و ارائه مستندات. این نوع از وام ها و حمایت ها بیشتر به دانشجویان دارای اقامت دائم کانادا و یا شهروندان این کشور تعلق می گیرد.

Excellence Scholarships یا بورسیه مخصوص استعدادهای درخشان:

این بورسیه می تواند توسط منابع داخلی دانشگاه یا نهادهای دولتی و خصوصی خارج از دانشگاه به دانشجویان با عملکرد درخشان تعلق گیرد. سالانه دانشجویان نخبه و با استعداد برای این بورسیه انتخاب می شوند.

بورسیه وانیر کانادا:

بورسیه ونیر یا Vanier یکی از مهمترین بورسیه های دولتی کانادا است که به متقاضیان واجد شرایط تعلق می گیرد. این بورسیه برای انجام پژوهش و پروژه های تحقیقاتی به دانشجویان برتر برای دوره دکترا تعلق می گیرد و بسیار رقابتی می باشد. مبلغ بورسیه وانیر Vanier سالانه 50000 دلار کانادا برای یک سال می باشد.

شرایط ثبت نام در بورسیه وانیر:

  • ارسال مدرک کارشناسی ارشد و ریز نمرات
  • ارسال رزومه و انگیزه نامه
  • ارسال طرح تحقیقاتی
  • 3 عدد توصیه نامه
  • مدرک زبان

مراحل گرفتن بورسیه

مراحل دریافت بورسیه در هر دانشگاه و هر رشته و مقطع متفاوت است و به طور کلی شامل ارائه مدارک و درخواست تا زمان مقرر به صورت الکترونیکی، پیگیری جهت اطلاع از موافقت یا عدم موافقت با درخواست بورسیه، ارسال مدارک فیزیکی و در نهایت دریافت بورسیه می­باشد. اگرچه که این حالت مختص تمام انواع بورسیه نیست و مراحل با توجه به نوع بورسیه اختصاصی می­باشند.

برای اگاهی از نحوه دریافت هر نوع بورسیه متقاضیان باید به سایت دانشگاه مراجعه نمایند و یا از طریق ایمیل با مسئولان مربوطه مکاتبه نمایند.

توجه داشته باشید که شرایط مورد نیاز جهت دریافت بورسیه های مختلف را باید در قسمت مربوطه در سایت دانشگاه ها بررسی کنید و مدارک لازم را جهت دریافت بورسیه از پیش آماده کنید.

شرایط لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی

شرایط لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی

با توجه به این که دانشگاه ها انواع مختلفی از بورسیه ها اعم از داخلی، خارجی، کامل، دولتی و ... را ارائه می دهند، هر کدام از بورسیه ها شرایط ویژه و مختص به خود را برای درخواست دارد. ولی به طور کلی، بورسیه هایی که بر اساس توانایی و عملکرد علمی به دانشجویان تعلق می گیرد نیاز به معدل بالا (حدود80% و دربرخی موارد 90%)، عملکرد پژوهش مناسب، مقالات علمی، توصیه نامه، CV یا رزومه و ... می باشد. دانشجویان پس از ارائه این مدارک مورد بررسی جهت واجد شرایط بودن برای دریافت بورسیه قرار می گیرند.

بورسیه هایی که بر اساس نیاز مالی به دانشجویان تعلق می گیرد نیاز به عملکرد علمی ممتاز ندارند و دانشجویان صرفا بر اساس نیاز مالی در اولویت دریافت این بورسیه ها قرار می گیرند.

مدرک زبان برای دریافت بورسیه

یکی دیگر از سوالاتی که معمولا برای متقاضیان دریافت بورسیه پیش می­آید، شرایط زبان انگلیسی و نوع مدرک زبان مورد نیاز برای دریافت بورسیه است. با توجه به اینکه دریافت بورسیه معمولا پس از اخذ پذیرش صورت می­گیرد، به صورت مستقیم به مدرک زبان نیاز ندارد ولی بدیهی است که شما به هرحال به مدرک زبان برای گرفتن پذیرش نیاز دارید.

در حالت کلی حداقل نمره زبان مورد نیاز شما برای ورود به دانشگاه های کانادا نمره ای بین 86 تا 105 در آزمون تافل و 5/6 تا 5/7 در آزمون آیلتس می­باشد. بسته به نوع بورسیه ممکن است داشتن نمره زبان هرچه بالاتر نکته مثبتی در جهت گرفتن بورسیه تلقی گردد.

چه رشته هایی بورسیه دارند؟

به طور کلی بورسیه ها معمولا به رشته هایی با رویکرد پژوهشی تعلق می­گیرند. یعنی دانشگاه یا دولت کانادا مبلغی را جهت گسترش علم و انجام پژوهش در نظر می­گیرد. بنابراین رشته­های پژوهش محور همچون علوم پایه شامل زیست شناسی و شاخه های آن، علوم شیمی و شاخه های آن، ریاضیات، فیزیک و ...، علوم طبیعی، علوم زیست محیطی، برخی مهندسی ها شامل مهندسی نرم افزار، مهندسی برق، مهندسی مکانیک و ... رشته های پژوهشی هنری مثل فلسفه و تاریخ هنر، رشته های علوم انسانی دارای رویکرد پژوهشی معمولا دارای بورسیه هستند.

نکته مهم و قابل توجه این است که رشته هایی با رویکرد عملی همچون پزشکی، تخصص پزشکی، پرستاری، دندانپزشکی، معماری، هنرهای زیبا شامل نقاشی، مجسمه سازی، موسیقی، گرافیک و ...، مهندسی عمران، حقوق، مدیریت به ویژه مدیریت MBA به ندرت دارای بورسیه هستند مگر در شرایط خیلی ویژه و ارائه طرح ها و پروژه های بسیار خاص و نوین. رشته های فوق الذکر به دلیل جنبه­ آموزشی و عملی بیشتر بر پرورش متخصصان جهت ورود به بازار کار تمرکز دارد بنابرین متقاضیان ملزم به پرداخت هزینه های تحصیل خود می­باشد.

بورسیه پزشکی و پرستاری

با توجه به عملی و کاربردی بودن این رشته ها (یعنی تمرکز بر پرورش نیروی کار متخصص)، هزینه های بالای تحصیل و متقاضیان زیاد و رقابت شدید، همانطور که بیان شد، معمولا بورسیه ای به آن ها تعلق نمی­گیرد. مگر در شرایط بسیار خاص که دانشجویان به کشفیات نوین و ارائه­ی دانش نو در زمینه علم پزشکی رسیده باشند و در واقع جزء نوابغ در سطح بین المللی باشند.

بورسیه معماری

مدرک رشته معماری در کانادا چهار نوع است که شامل Master of Architecture و Master of Engineering و Master of Arts و Master of Science. بر اساس نوع مدرک تمرکز بر قسمت های مختلف این رشته از جمله عملی، هنر، علمی و مهندسی می باشد. در حالت معمول به دانشجویان معماری بورسیه های قابل توجه و فول فاند تعلق نمی گیرد زیرا این رشته بیشتر عملی بوده و پس از تحصیل دانشجویان وارد بازار می شوند و تمرکز این رشته بر روی نیروی کار متخصص می باشد تا پژوهش و تحقیق. بورسیه ها معمولا محور پژوهشی دارند و به رشته های پژوهش محور تعلق می گیرند و بنابراین به رشته معماری بورسیه تعلق نمی گیرد مگر اینکه زمینه تحصیلی دانشجویان پژوهشی و علمی باشد. رشته هایی با مدرک Master of Art و Master of Science شانس بیشتری جهت دریافت بورسیه دارند زیرا تمرکز این رشته ها بیشتر بر تحقیق و پژوهش است تا بخش عملی. بنابرین متقاضیان دریافت بورسیه در رشته معماری، اگرچه با شانس کمی رو به رو هستند، با طرح کردن پروژه های تحقیقاتی شانس دریافت بورسیه خواهند داشت.

ورود

تایید شماره

شماره موبایل تغییر شماره

کد ارسال شده به شماره خود را وارد کنید

ثبت نام

ورود

شماره موبایل تغییر شماره

رمز عبور خود را برای ورود وارد کنید

فراموشی رمز عبور